Michel Sapin

Finance Minister, France

Michel Sapin

Finance Minister, France

Biography

He was elected deputy of the Indre in 1981 and the Hauts-de-Seine in 1986, before returning to his post for the Indre in 2007 . Under the presidency of François Mitterrand, he is Minister Delegate to the Minister of Justice from May 1991 to April 1992 , then Minister of the Economy and Finance until March 1993. During the third cohabitation , it is the Minister of public Service and State Reform March 2000 to May 2002 . Many times Deputy Mayor of Argenton-sur-Creuse , it is the mayor from 1995 to 2001 , from 2002 to 2004 and from 2007 to 2012. He was also president of the Association of the 1998 Centre in 2000, and 2004-2007 From May 2012 to March 2014 he was Minister of Labour , Employment , Vocational Training and Social Dialogue. On 2 April 2014, he was appointed Minister of Finance and Public Accounts .

All session by Michel Sapin